Infineon T1190N16TOF
Silicon Controlled Rectifier, 2770A I(T)RMS, 1190mA I(T), 1600V V(DRM), 1600V V(RRM), 1 Element
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon T1190N16TOF.
IHS
Datasheet10 pages17 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
CAD Models
Download Infineon T1190N16TOF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.30.00.80
Introduction Date2009-03-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Descriptions
Descriptions of Infineon T1190N16TOF provided by its distributors.
SCR, TO-200AD, 1600V, 1190A