Infineon IPT029N08N5ATMA1
Mosfet, N-Ch, 80V, 169A, Hsof Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPT029N08N5ATMA1
EOL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon IPT029N08N5ATMA1.
IHS
Datasheet11 pages0 years ago
TME
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Infineon IPT029N08N5ATMA1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2016-01-22
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-09-30
LTD Date2027-03-31
Descriptions
Descriptions of Infineon IPT029N08N5ATMA1 provided by its distributors.
168W(Tc) 20V 3.8V@ 108¦ÌA 87nC@ 10 V 1N 80V 2.9m¦¸@ 150A,10V 169A 6.5nF@40V HSOF-8
MOSFET N-CH 80V 52A/169A HSOF-8 / N-Channel 80 V 52A (Ta), 169A (Tc) 168W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-1
Trans MOSFET N-CH 80V 52A 9-Pin(8+Tab) HSOF T/R
Power Transistor 80V OPTIMOS-5, PG-HSOF-8, RoHS
Infineon SCT
Power Field-Effect Transistor, 169A I(D), 80V, 0.0029ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET
场效应管, MOSFET, N沟道, 80V, 169A, PG-HSOF;
MOSFET N-CH 80V 52A/169A HSOF-8
IPT029N08N - OPTIMOS POWER MOSFE
OptiMOS™ 5 80 V power MOSFET, especially designed for Synchronous Rectification for telecom and server power supplies. In addition, the device can also be utilized in other industrial applications such as solar, low voltage drives and adapter. Within seven different packages, the OptiMOS™ 5 80 V MOSFETs offer the industry’s lowest RDS(on). Additionally, compared to the previous generation, OptiMOS™ 5 80 V has an RDS(on) reduction of up to 43%.