Infineon IPC100N04S5L1R9ATMA1
40V, N-Ch, 1.9 mΩ max, Automotive MOSFET, SS08 (5x6), OptiMOS™-5, PG-TDSON-8, RoHS
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon IPC100N04S5L1R9ATMA1.
IHS
Datasheet9 pages8 years ago
Inventory History
3 month trend:
-9.80%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginAustria, Germany, Indonesia, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2016-04-18
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Infineon IPC100N04S5L1R9ATMA1 provided by its distributors.
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 40V 100A Automotive 8-Pin TDSON EP T/R
Mosfet, N-Ch, 40V, 100A, Tdson; Channel Type:N Channel; Drain Source Voltage Vds:40V; Continuous Drain Current Id:100A; Transistor Mounting:Surface Mount; Rds(On) Test Voltage:10V; Gate Source Threshold Voltage Max:1.6V Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPC100N04S5L1R9ATMA1