Infineon IMW65R039M1HXKSA1
Silicon Carbide MOSFET, Single, N Channel, 46 A, 650 V, 0.039 ohm, TO-247
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon IMW65R039M1HXKSA1.
IHS
Datasheet15 pages0 years ago
Inventory History
3 month trend:
+39.12%
CAD Models
Download Infineon IMW65R039M1HXKSA1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginAustria, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2021-03-26
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Infineon IMW65R039M1HXKSA1 provided by its distributors.
Power Field-Effect Transistor, 46A I(D), 650V, 0.05ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-247
Sic Mosfet, N-Ch, 650V, 46A, To-247-3; Mosfet Module Configuration:Single; Channel Type:N Channel; Continuous Drain Current Id:46A; Drain Source Voltage Vds:650V; No. Of Pins:3Pins; Rds(On) Test Voltage:18V; Power Dissipation:176W Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IMW65R039M1HXKSA1
CoolSiC™ MOSFET technology leverages the strong physical characteristics of silicon carbide, adding unique features that increase the device performance, robustness, and ease of use. The IMW65R039M1H CoolSiC™ MOSFET 650V is built on a state-of-the-art trench semiconductor, optimized to allow no compromises in getting both the lowest losses in the application and the highest reliability in operation. This SiC MOSFET comes in a TO247 3-pin package with a cost-effective performance.