Infineon IMBG65R072M1HXTMA1
Silicon Carbide MOSFET, Single, N Channel, 33 A, 650 V, 0.072 ohm, TO-263
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon IMBG65R072M1HXTMA1.
Inventory History
3 month trend:
-40.39%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginAustria, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2022-01-11
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Infineon IMBG65R072M1HXTMA1 provided by its distributors.
Power Field-Effect Transistor, 33A I(D), 650V, 0.094ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon Carbide, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263
Sic Mosfet, N-Ch, 650V, 33A, To-263-7; Mosfet Module Configuration:Single; Channel Type:N Channel; Continuous Drain Current Id:33A; Drain Source Voltage Vds:650V; No. Of Pins:7Pins; Rds(On) Test Voltage:18V; Power Dissipation:140W Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IMBG65R072M1HXTMA1
CoolSiC™ MOSFET technology leverages the strong physical characteristics of silicon carbide, adding unique features that increase the device performance, robustness, and ease of use. The IMBG65R072M1H CoolSiC™ MOSFET 650V is a compact SMD 7 pin SiC MOSFET built on a state-of-the-art Infineon SiC trench technology and used in mid power applications. It is optimized to enable max system performance, compactness and reliability.