Infineon IHW30N110R5XKSA1
Igbt, 1.1Kv, 60A, 330W, To-247 Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IHW30N110R5XKSA1
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon IHW30N110R5XKSA1.
Inventory History
3 month trend:
-32.49%
Supply Chain
Country of OriginGermany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2022-06-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Infineon IHW30N110R5XKSA1 provided by its distributors.
Infineon IHW30N110R5XKSA1 IGBT, 30 A 1100 V, 3-Pin TO-247, Surface Mount
Trans IGBT Chip N-CH 1100V 60A 330W 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Insulated Gate Bipolar Transistor
Reverse Conducting R5 1100 V, 30 A IGBT in TO-247 package with monolithically integrated diode is designed to fulfill demanding requirements of induction heating applications using single-ended resonant topology. Thanks to best product performances and high compatibility with existing gate driver solution, 1100 V 30 A IGBT represents the optimal choice for soft switching topologies.