Infineon FP50R12W2T7B11BOMA1
EasyPIM 2B Series 1200 V 50 A Chassis Mount Trench Field Stop IGBT Module
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon FP50R12W2T7B11BOMA1.
Inventory History
3 month trend:
+123%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China, Thailand
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2020-03-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Infineon FP50R12W2T7B11BOMA1 provided by its distributors.
Infineon FP50R12W2T7B11BOMA1 IGBT, 50 A 1200 V AG-EASY2B
Insulated Gate Bipolar Transistor, 50A I(C), 1200V V(BR)CES, N-Channel
Trans IGBT Module N-CH 1200V 50A 23-Pin Tray
IGBT MODULE, SEVEN N CHANNEL, 1.2KV, 50A;
IGBT MOD 1200V 50A AG-EASY2B-2
EasyPIM™ 2B 1200 V, 50 A three phase input rectifier PIM (Power Integrated Modules) IGBT module with TRENCHSTOP™ IGBT7, Emitter Controlled 7 diode, NTC and PressFIT contact technology.
Igbt Mod, 1.2Kv, 50A; Continuous Collector Current:50A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.5V; Power Dissipation:-; Operating Temperature Max:175°C; Igbt Termination:Press Fit; Collector Emitter Voltage Max:1.2Kv Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies FP50R12W2T7B11BOMA1