Infineon FF1800R12IE5PBPSA1
Infineon FF1800R12IE5PBPSA1 Dual IGBT Module, 1.8 kA 1200 V, 10-Pin PRIME3+
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon FF1800R12IE5PBPSA1.
Farnell
Datasheet10 pages0 years ago
Inventory History
3 month trend:
-99.84%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginGermany
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2018-01-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Infineon FF1800R12IE5PBPSA1 provided by its distributors.
Transistor IGBT Module N-CH 1200V 1800A 20V Screw Mount Tray
Insulated Gate Bipolar Transistor, 1800A I(C), 1200V V(BR)CES, N-Channel
1200 V, 1800 V dual IGBT module, AG-PRIME3+-5, RoHS
Infineon SCT
Trans IGBT Module N-CH 1200V 1.8KA 14-Pin Tray
1200V 1800 V dual IGBT module PRIME PACK
IGBT MODULE, DUAL N-CH, 1.2KV, 1.8KA;
模块, IGBT 模块, 双 N沟道, 1.2KV, 1.8KA;
IGBT MODULE 1200V 1800A MODULE
RS APAC
FF1800R12 - PRIMEPACK3+ 1200V, 1
Igbt, 1.2Kv, 1.8Ka, Module; Continuous Collector Current:1.8Ka; Collector Emitter Saturation Voltage:1.7V; Power Dissipation:-; Operating Temperature Max:175°C; Igbt Termination:Tab; Collector Emitter Voltage Max:1.2Kv Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies FF1800R12IE5PBPSA1