Infineon ETT480N22P60HPSA1
60 mm Thyristor/Thyristor Module with 2200 V in pressure contact technology, BG-PB60ECO-1, RoHS
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon ETT480N22P60HPSA1.
IHS
Datasheet11 pages7 years ago
TME
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2018-07-30
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-12-31
LTD Date2022-06-30
Descriptions
Descriptions of Infineon ETT480N22P60HPSA1 provided by its distributors.
Infineon SCT
Thyristor SCR Module 2200V 480A 100mA 7-Pin BG-PB60ECO-1 Tray
SCR Module Diode 2200V 700A(RMS) 14700A 7-Pin Tray
250mA 480A 700A 14.7KA 2.2KV 2.2V
Phase Controle 2200V 480A 60mm
Thyristor Module, 2.2Kv, 700A; Scr Module Type:Series Connected - Scrs; Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:2.2Kv; Gate Trigger Current Max, Igt:250Ma; Current It Av:480A; On State Rms Current It(Rms):700A; Peak Non Rep Surge Rohs Compliant: Yes |Infineon ETT480N22P60HPSA1