Infineon DF300R07W2H3B77BPSA1
Infineon DF300R07W2H3B77BPSA1 IGBT Module, 40 A, 90 A 650 V
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon DF300R07W2H3B77BPSA1.
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2022-02-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Infineon DF300R07W2H3B77BPSA1 provided by its distributors.
Insulated Gate Bipolar Transistor, 40A I(C), 650V V(BR)CES, N-Channel
Trans IGBT Module N-CH 650V 90A 30-Pin Tray
IGBT MODULE, 650V, 300A, PRESS FIT;
IGBT MODULE 650V 90A AG-EASY2B
Igbt, 650V, 300A, Module; Continuous Collector Current:300A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.68V; Power Dissipation:-; Operating Temperature Max:150°C; Igbt Termination:Press Fit; Collector Emitter Voltage Max:650V Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies DF300R07W2H3B77BPSA1