Infineon CY8C21434-24LFXI
MCU 8-bit CY8Cxxx M8C Harvard 8KB Flash 2.5V/3.3V/5V 32-Pin QFN EP
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon CY8C21434-24LFXI.
IHS
Datasheet46 pages17 years ago
element14 APAC
Newark
Farnell
DigiKey
Supply Chain
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.30
Introduction Date2004-05-19
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 months ago)
LTB Date2009-05-03
LTD Date2009-11-01
Descriptions
Descriptions of Infineon CY8C21434-24LFXI provided by its distributors.
8-Bit Microcontroller IC; Controller Family/Series:PSoC; Memory Size, Flash:8KB; No. of I/O Pins:24; Clock Speed:48MHz; Interface:I2C, SPI, UART; Termination Type:SMD; Package/Case:32-QFN; No. of Pins:32 ;RoHS Compliant: Yes
MCU, 8BIT, PSOC1, 24MHZ, QFN-32; Product Range:PSOC 1 Family CY8C21x34 Series Microcontrollers; CPU Speed:24MHz; Program Memory Size:8KB; RAM Memory Size:512Byte; No. of Pins:32Pins; MCU Case Style:QFN; No. of I/O's:28I/O's; Embedded Interface Type:I2C, SPI, UART; Supply Voltage Min:2.4V; Supply Voltage Max:5.25V; MCU Family:PSoC 1; MCU Series:CY8C21x34; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); Base Number:21434; Controller Family/Series:CY8C21xxx; Flash Memory Size:8KB; IC Generic Number:21434; IC Temperature Range:Industrial; MPU Core Size:8bit; Memory Type:Flash; No. of Bits:8bit; No. of PWM Channels:4; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Oscillator Type:Internal; Peripherals:ADC, PWM, Timer; Program Memory Size:8KB; Supply Voltage Range:2.4V to 5.25V; Termination Type:Surface Mount Device