Infineon CY8C21323-24LFXI
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 24QFN / MCU 8-bit M8C 4KB Flash 2.5V/3.3V/5V 24-Pin QFN EP Tray
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon CY8C21323-24LFXI.
IHS
Datasheet47 pages22 years ago
Upverter
Augswan
Newark
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.30
Introduction Date2004-03-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2016-04-06
LTD Date2016-08-03
Descriptions
Descriptions of Infineon CY8C21323-24LFXI provided by its distributors.
Microcontroller Mcu, 8 Bit, Psoc1, 24Mhz, Mlf-24
8-bit Microcontrollers - MCU IC MCU 4K FLASH 256B SRAM
24-PIN PSOC, 16 I/O, 4K FLASH, 256 BYTES RAM
PSOC PROGRAMMABLE SYSTEM-ON-CHIP
MULTIFUNCTION PERIPHERAL QCC24
MCU, 8BIT, PSOC1, 24MHZ, MLF-24; Product Range:PSOC 1 Family CY8C21x23 Series Microcontrollers; CPU Speed:24MHz; Program Memory Size:4KB; RAM Memory Size:256Byte; No. of Pins:24Pins; MCU Case Style:MLF; No. of I/O's:16I/O's; Embedded Interface Type:I2C, SPI, UART; Supply Voltage Min:2.4V; Supply Voltage Max:5.25V; MCU Family:PSoC 1; MCU Series:CY8C21x23; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:-; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); Base Number:21323; Clock Frequency:48MHz; Controller Family/Series:CY8C21xxx; Flash Memory Size:4KB; IC Generic Number:8C21323; Logic Function Number:8C21323; MPU Core Size:8bit; No. of ADC Inputs:1; No. of Bits:8bit; No. of PWM Channels:4; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Oscillator Type:Internal; Peripherals:ADC, PWM, Timer; Program Memory Size:4KB; Supply Voltage Range:2.4V to 5.25V; Termination Type:Surface Mount Device