Infineon CY7C65217A-24LTXI
USB Billboard Controller Full-Speed 12Mbps 1.71V to 5.5V 24-Pin QFN
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon CY7C65217A-24LTXI.
IHS
Datasheet21 pages6 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.3
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2017-10-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Descriptions
Descriptions of Infineon CY7C65217A-24LTXI provided by its distributors.
USB-Billboard, I2C, 8-Bit UART, GPIO, QFN-24, RoHS
Cypress Semiconductor SCT
USB 2.0 1.71V 5.5V 115.2Kbps QFN
ROHS3Compliant QUAD MICROPROCESSOR CIRCUIT CMOS USB Controller -40C~85C TA 20mA 4mm 1.71V 3.15V 4.35V~1.89V 3.45V 3.63V
接口, USB-I2C/异步收发器, UART 接口, 12MBPS, 85度;
USB-I2C/UART INTERFACE, 12MBPS, 85DEG C;
USB 2.0, I2C/UART, 85DEG C, QFN-24; USB IC Type:USB-I2C/UART Interface; USB Standard:USB 2.0; Supply Voltage Min:1.71V; Supply Voltage Max:5.5V; IC Case / Package:QFN; No. of Pins:24Pins; Data Rate:12Mbps; No. of Ports:1Ports RoHS Compliant: Yes