Infineon CY7C65215A-32LTXIT
Tape & Reel (TR) S-XQCC-N32 2013 UART interface controller 1.71V~5.5V 5mm 20mA 1.5MBps
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon CY7C65215A-32LTXIT.
IHS
Datasheet53 pages12 years ago
Datasheet39 pages6 years ago
SHENGYU ELECTRONICS
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.a.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.30
Introduction Date2015-12-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Infineon CY7C65215A-32LTXIT provided by its distributors.
USB Bus Controller, CMOS, QCC32
USB TO I2C/SPI/UART BRIDGE, 85DEG C;
桥口桥接器, USB至I2C/SPI/异步收发器, UART 桥接器, 85度;
Cypress Semiconductor SCT
INTR BRIDGE, USB TO I2C/SPI/UART, QFN32; Bridge Type:USB to I2C, SPI, UART; Supply Voltage Min:1.71V; Supply Voltage Max:5.5V; IC Case / Package:QFN; No. of Pins:32Pins; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°CRoHS Compliant: Yes