Infineon CY7C65213-32LTXIT
Interface Bridge, USB to UART LP Bridge Controller, 3.15 V to 5.25 V, 32 Pins, QFN
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon CY7C65213-32LTXIT.
IHS
Datasheet31 pages6 years ago
Augswan
Arrow.cn
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.67%
CAD Models
Download Infineon CY7C65213-32LTXIT symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.3
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2014-02-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Infineon CY7C65213-32LTXIT provided by its distributors.
CY7C65213 Series 12 Mbps 32 kB Flash USB-UART LP Bridge Controller - QFN-32
Full Speed USB Controller USB 2.0 3.3V/5V T/R 32-Pin QFN EP