Infineon AIKW75N60CTXKSA1
Trans IGBT Chip N-CH 600V 80A 428W Automotive AEC-Q101 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon AIKW75N60CTXKSA1.
IHS
Datasheet16 pages0 years ago
TME
Inventory History
3 month trend:
+351%
CAD Models
Download Infineon AIKW75N60CTXKSA1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginAustria, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-02-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Infineon AIKW75N60CTXKSA1 provided by its distributors.
Infineon AIKW75N60CTXKSA1 IGBT, 80 A 600 V, 3-Pin PG-TO247-3
Insulated Gate Bipolar Transistor, 80A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-247
AIKW75 Series 600V 75A Trench Field Stop IGBT TO-247
DIODE, LOW LOSS, FAST RECOVERY, ANTIPARALLEL EMITTER CONTROLLED, LOW EMI
IGBT TRENCH FS 600V 80A TO-247-3
CAP FILM 0.1UF 10% 560VDC RADIAL
Infineon's Discrete IGBT TRENCHSTOP™ and Fieldstop technology for 600V Automotive applications offers very tight parameter distribution, high ruggedness, temperature stable behavior and very high switching speed.
Igbt, Single, 600V, 80A, To-247; Continuous Collector Current:80A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.5V; Power Dissipation:428W; Collector Emitter Voltage Max:600V; No. Of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:175°C Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies AIKW75N60CTXKSA1