Infineon AIKW30N60CTXKSA1
IC DISCRETE 600V TO247-3 / IGBT Trench Field Stop 600 V 60 A 187 W Through Hole PG-TO247-3-41
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon AIKW30N60CTXKSA1.
IHS
Datasheet16 pages0 years ago
TME
Inventory History
3 month trend:
-0.62%
CAD Models
Download Infineon AIKW30N60CTXKSA1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginAustria, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-02-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Infineon AIKW30N60CTXKSA1 provided by its distributors.
Infineon's Discrete IGBT TRENCHSTOP™ and Fieldstop technology for 600V Automotive applications offers very tight parameter distribution, high ruggedness, temperature stable behavior and very high switching speed.
IGBT, AEC-Q101, 600V, 60A, 187W, TO-247; DC Collector Current: 60A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.5V; Power Dissipation Pd: 187W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 600V; Transistor Case Style: TO-247; No.
Igbt, Single, 600V, 60A, To-247; Continuous Collector Current:60A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.5V; Power Dissipation:187W; Collector Emitter Voltage Max:600V; No. Of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:175°C Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies AIKW30N60CTXKSA1