Idec HW1L-M1F11Q-W-12V
Switch Push Button N.O./N.C. SPDT Flush Round Button 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Momentary Contact Screw Panel Mount
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Beyond ComponentsHW1L-M1F11Q-W-12V0
14h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Idec HW1L-M1F11Q-W-12V.
IHS
Datasheet62 pages8 years ago
Sager Electronics
Lectro Components
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date2018-04-25
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
22Mm Pushbutton Illuminated Rohs Compliant: Yes |Idec HW2L-M1F11QD-W-24V
Pushbutton Switch, DPST, Momentary, 10A, 24VDC, Screw Terminal, Panel Mount
Descriptions
Descriptions of Idec HW1L-M1F11Q-W-12V provided by its distributors.
PUSHBUTTON, MOM, WHT, FLUSH, 12V DIR DIRECT VOTLAGE, INCANDESCENT 1NO/1NC CONTACT, 22mm MOUNTING
22mm Pushbutton Illuminated RoHS Compliant: Yes