Idec HW1L-M1F10QD-G-12V
Pushbutton Switch, SPST, Momentary, 10A, 24VDC, Screw Terminal, Panel Mount
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Idec HW1L-M1F10QD-G-12V.
IHS
Datasheet62 pages7 years ago
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Lectro Components
Inventory History
3 month trend:
+483%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.90.35
Introduction Date2019-04-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Switch Pushbutton; Illuminated; 1-NO; Flush Cap; Green
Extended Lens Momentary Contact SPST -22.3 5000000Cycles 220V 440V , 45.7mm*29.4mm
Pushbutton Switch, SPST, Momentary, Screw Terminal, Panel Mount
Descriptions
Descriptions of Idec HW1L-M1F10QD-G-12V provided by its distributors.
22Mm Pushbutton Illuminated Rohs Compliant: Yes |Idec HW1L-M1F10QD-G-12V
Pushbutton Switches Pushbutton Illuminated 22mm Momentary Flush Round Green 1NO Contact 12V AC12V DC
Idec Corp 22Mm Pushbutton Illuminated
PUSHBUTTON, MOM, GRN, FLUSH, 12V DIR