Idec HW1L-M1F01QD-W-120V
Pushbutton Switch, SPST, Momentary, 10A, 24VDC, Screw Terminal, Panel Mount
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Idec HW1L-M1F01QD-W-120V.
IHS
Datasheet62 pages7 years ago
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Lectro Components
Inventory History
3 month trend:
+629%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.90.35
Introduction Date2019-04-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
22Mm Pushbutton Illuminated Rohs Compliant: Yes |Idec HW1L-M2F10QD-W-24V
Pushbutton Switch, SPST, Momentary, Screw Terminal, Panel Mount
Descriptions
Descriptions of Idec HW1L-M1F01QD-W-120V provided by its distributors.
Pushbutton Switches Pushbutton Illuminated 22mm Momentary Flush Round White 1NC Contact 120V AC
22Mm Pushbutton Illuminated Rohs Compliant: Yes |Idec HW1L-M1F01QD-W-120V
IDEC Corporation HW1L-M1F01QD-W-120V Pushbutton; HW Series; Plastic Bzl; Flush; Illum; LED, 1NC, Mom, Wht, 120VAC
Idec Corp 22Mm Pushbutton Illuminated
PUSHBUTTON, MOM, WHT, FLUSH, 120V DI