Idec APW299-A-24V
Pilot Light, Amb, 24V Direct, Incand Full voltage, 22mm Mounting, Incand Dome Lens, Chrome Bezel
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Idec APW299-A-24V.
Newark
Datasheet5 pages17 years ago
Datasheet41 pages22 years ago
Sager Electronics
Electro Sonic
Lectro Components
Inventory History
3 month trend:
-29.41%
Descriptions
Descriptions of Idec APW299-A-24V provided by its distributors.
INDICATOR, LED PANEL MNT, AMBER, 24V; Mo; INDICATOR, LED PANEL MNT, AMBER, 24V; Mounting Hole Dia:22mm; LED Color:Amber; Forward Current If:11mA; Forward Voltage:24V; Color:Amber; Leaded Process Compatible:No; Operating Temperature Range:-25°C to +50°C
Panel Mount Indicator, Led, 22Mm, Amber, 24V; Lamp Base Type:-; Mounting Hole Dia:22Mm; Current Rating:-; Supply Voltage:24V; Lens Shape:Dome; Product Range:-; Colour:Amber; Forward Voltage:24V; Ip/Nema Rating:Ip65; Led Color:Amberrohs Compliant: Yes |Idec APW299-A-24V