Idec ALFD29911DN-W-24V
Pushbutton, Twtd Series, 30MM, Ext W/shroud, Illum, 1NO-1NC, Mom, 24VAC/DC, White
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Idec ALFD29911DN-W-24V.
IHS
Datasheet30 pages14 years ago
Lectro Components
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date2012-10-31
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Pushbutton Switch, DPST, Momentary, 10A, 24VDC, Screw Terminal, Panel Mount
Pushbutton Switch, SPST, Momentary, Screw Terminal, Panel Mount
Extended Round Button Momentary Contact DPST 5000000Cycles 220V 440V 10000000Cycles , 37mm*30mm
Pushbutton Switch, SPST, Momentary, 24VDC, Screw Terminal, Panel Mount
Descriptions
Descriptions of Idec ALFD29911DN-W-24V provided by its distributors.
Switch Push Button N.O./N.C. DPST Extended Round Button 10A 440VAC 220VDC Momentary Contact Screw Panel Mount
Pushbutton, Mom, Wht, Ext, 24V Direct, 30mm Mounting, LED, 1NO & 1NC Contact Blocks, Full Shroud
30mm Pushbutton Illuminated RoHS Compliant: Yes