Idec ALFD29911DN-R-24V
Switch Push Button N.O./N.C. DPST Round Button 10A 440VAC 220VDC Momentary Contact Screw Panel Mount
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Idec ALFD29911DN-R-24V.
IHS
Datasheet30 pages14 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date2012-10-31
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Idec ALFD29911DN-R-24V provided by its distributors.
SWITCH PUSHBTN; 1NO 1NC; MOMENTARY; 24V LED; RED; 30MM MNT
PUSHBUTTON, MOM, RED, EXT, 24V DIREC DIRECT VOLTAGE, 30mm MOUNTING, LED 1NO/1NC CONTACT BLOCKS, FULL SHROUD
ALFD29911DN-R-24V - IDEC ALFD29911DN-R-24V, TWTD LED PB
SWITCH, INDUSTRIAL PUSHBUTTON, 30MM; Con; SWITCH, INDUSTRIAL PUSHBUTTON, 30MM; Contact Configuration:SPDT-1NO / SPDT-NC; Switch Operation:(On); Contact Voltage AC Nom:600V; Contact Voltage DC Nom:220V; Contact Current Max:10A; Actuator Style:Round-Extended