Idec ALD29920N-A-120V
Pushbutton Switch, DPST, Momentary, 8A, 24VDC, Screw Terminal, Panel Mount-threaded
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Beyond ComponentsALD29920N-A-120V0
8h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Idec ALD29920N-A-120V.
IHS
Datasheet30 pages14 years ago
Sager Electronics
Lectro Components
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.90.35
Introduction Date2012-10-31
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Idec ALD29920N-A-120V provided by its distributors.
PUSHBUTTON, MOM, AMB, EXT, 120V DIRE FULL VOLTAGE, 30mm MOUNTING, INCAND 2NO CONTACT BLOCKS
Switch Push Button N.O. DPST Extended Round Button 10A 440VAC 220VDC Momentary Contact Screw Panel Mount