Honeywell MLH010BGB06E
Industrial Pressure Sensor 0.5V to 4.5V 0bar to 10bar Vented Gage Medical 3-Pin
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Honeywell MLH010BGB06E.
IHS
Datasheet10 pages8 years ago
Sager Electronics
Honeywell
Master Electronics
Agility
Supply Chain
Country of OriginMexico
Introduction Date2011-02-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
HoneywellMLH010BSB06E
Industrial Pressure Sensor 0.5V to 4.5V 0bar to 10bar Sealed Gage Medical 3-Pin
HoneywellMLH010BGD14E
HoneywellMLH010BGD15B
Industrial Pressure Sensor 0bar to 10bar Vented Gage Medical 3-Pin
Descriptions
Descriptions of Honeywell MLH010BGB06E provided by its distributors.
Industrial Pressure Sensors Gage,Amplified,10Bar 1/8-27 NPT, 7.0 Vdc
Sensors, Pressure Transducers, Stainless Steel Media Isolated
Strain Guage Sensor, Relative, 0.25%, 0.5-4.5V, Cylindrical
Honeywell SST Pressure Transducers-ATF
Strain Guage Sensor Gage 0.50-4.50V
MLH Series All Metal Pressure Sensor, Gage, Amplified, 0 bar to 10 bar Pressure Range, G 1/4 per DIN 3852-2 Port Style, 0.5 Vdc to 4.5 Vdc Regulated Output Type, Packard MetriPak Termination Ty