HIROSE ELECTRIC LF13WBJ-11S
Conn Miniature Waterproof Shielded Connector F 11 POS Crimp ST Cable Mount 11 Terminal 1 Port
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for HIROSE ELECTRIC LF13WBJ-11S.
IHS
Datasheet21 pages3 years ago
Master Electronics
Farnell
Electro Sonic
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
-20.77%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Amphenol IndustrialPT01A-18-11P
MIL Series Connector, 11 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Solder Terminal, Receptacle
Amphenol IndustrialPT01A-16-8P
MIL Series Connector, 8 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Solder Terminal, Receptacle
Amphenol IndustrialPT01A-16-8P(SR)
Circular MIL Spec Connector,Receptacles Aluminum Alloy 51.99mm*30.96mm
Amphenol IndustrialPT01E-14-12P
Conn MIL-C-26482 Circular PIN 12 POS Solder ST Cable Mount 12 Terminal 1 Port
Amphenol IndustrialPT01E-16-8P
Conn MIL-C-26482 Circular PIN 8 POS Solder ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port
Amphenol IndustrialPT01A-14-12P(SR)
Descriptions
Descriptions of HIROSE ELECTRIC LF13WBJ-11S provided by its distributors.
Standard Circular Connector 11P JACK SHELL SZ 13 FEM AU TERM IP67
11 CONTACT(S) ZINC ALLOY FEMALE CIRCULAR CONNECTOR CRIMP JACK
ConnCircular SKT 11 POS Solder STCable Mount 11 Terminal 1 Port Tray
Circular jack; 11 female contacts; size13
Shielded Small Waterproof Connector |Hirose/hrs LF13WBJ-11S
11 Positions Waterproof Free Hanging Shell Size 13 Socket
Miniature Waterproof (IP67/IP68) Shielded Connector
Hirose SCT
Hirose , LF, 11, , , IP67,IP68
CONN JACK WATERPROOF 11POS FMALE