HIROSE ELECTRIC HIF3BA-26D-2.54R
Conn IDC Connector SKT 26 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tray
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for HIROSE ELECTRIC HIF3BA-26D-2.54R.
IHS
Datasheet29 pages10 years ago
Hirose SCT
Inventory History
3 month trend:
-2.97%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2002-11-29
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-02-28
LTD Date2021-08-31
Related Parts
Conn IDC Connector F 26 POS 1.27mm IDT RA Side Entry Cable Mount QF-50™ Tray
Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Female, IDC Terminal, Receptacle, ROHS COMPLIANT
Conn IDC Connector SKT 20 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount
Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Female, IDC Terminal, Receptacle, ROHS COMPLIANT
Conn IDC Connector SKT 30 POS 1.27mm IDT RA Cable Mount Each
TE Connectivity2-111623-3
Conn IDC Connector RCP 30 POS 2mm IDT RA Cable Mount Box/Tray
Descriptions
Descriptions of HIROSE ELECTRIC HIF3BA-26D-2.54R provided by its distributors.
Ribbon Cable Connector Compliant with MIL-C-83503 Standard, -55 ℃ to 85 ℃, RoHS
Hirose SCT
Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Locking, Black Insulator, Socket
CONN SOCKET 26POS IDC 28AWG GOLD