Fastron 1206F-180K-01
General Purpose Inductor, 18uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1206
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Fastron 1206F-180K-01.
IHS
Datasheet1 page3 years ago
Electro Sonic
Master Electronics
Mouser
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.4000
Introduction Date2016-12-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 years ago)
Descriptions
Descriptions of Fastron 1206F-180K-01 provided by its distributors.
Wire-wound Ferrite RF Chip Inductor
Fastron
1206 WIREWOUND FERR IND 18uH 10%
1206 and Larger Surface Mount Inductors 18nH 2.5 MHz 10%