Fairview Microwave FMCP1009
Sma Dual Directional Coupler 40 Db Coupled Port From 100 Mhz to 500 Mhz Rated to 200 Watts
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Fairview Microwave FMCP1009.
Newark
Datasheet3 pages10 years ago
Supply Chain
Introduction Date2015-07-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Descriptions
Descriptions of Fairview Microwave FMCP1009 provided by its distributors.
SMA Dual Directional Coupler
COUPLER 0.1-0.5 GHZ 200 W SMA
This RF coupler from Fairview Microwave is just part of a wide selection of coaxial coupler products supplied for laboratory test and measurement, defense / military, antenna and other signal related uses. Our radio frequency coupler is dual directional and built with SMA ports. The Fairview Microwave dual directional coupler design uses SMA ports that have a gender of female and the impedance is 50 Ohm.Dual directional coupler design for part number FMCP1009 from Fairview Microwave is rated for a 100 MHz minimum frequency and a 500 MHz maximum frequency. Our dual directional coupler is designed with a 40 dB coupling value and a 20 dB directivity. This female SMA dual directional coupler is rated for a 0.25 dB maximum insertion loss and a 200 watts maximum input power.Fairview is where to buy a dual directional coupler with SMA that is rated for a 0.25 dB maximum insertion loss and a 1.2 maximum VSWR. More female SMA coupler specs for this radio frequency component can be found on its dual directional coupler PDF specifications datasheet above. FMCP1009 dual directional 40 dB SMA coupler is part of over a million RF, microwave and millimeter wave components supplied by Fairview and this component can be bought and then shipped worldwide the same-day as with Fairview Microwave's other in-stock RF parts.