EPCOS B84142B0016R000
Power Line Filter, 1 Phase, 16A, 250V Rohs Compliant: Yes |EPCOS (TDK) B84142B0016R000
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for EPCOS B84142B0016R000.
TME
Datasheet11 pages12 years ago
Newark
Farnell
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
-100%
Supply Chain
Introduction Date1998-01-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of EPCOS B84142B0016R000 provided by its distributors.
EMC filter, 50 to 60 Hz, 16 A, 250 V (DC), 250 VAC, terminal block, B84142B0016R000
Power Line Filter EMC 50Hz/60Hz 16A 250VAC/250VDC Terminal Block Flange Mount
Power Line EMC Filters, 1-phase(250V), Rated Current:16A, Case type
Single Phase EMI Filter, 250V, 50/60HzHz
LINE FILTER 250VDC/VAC 16A CHASS
FILTER, EMC, 2 PHASE, 2X16A, 250V; Current Rating:16A; Voltage Rating:250V; Filter Type:EMI, RFI; Filter Terminals:Screw; Inductance Min:-; Capacitance:-; Leakage Current Max:3.5mA; Product Range:-; SVHC:Lead (27-Jun-2018)