EPCOS B78108S1332K000
RF Choke Drum Core 3.3uH 10% 1MHz 60Q-Factor Ferrite 900mA 290mOhm DCR AXL Automotive T/R
EOL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for EPCOS B78108S1332K000.
Burklin Elektronik
Datasheet9 pages13 years ago
IHS
Farnell
Newark
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
-24.97%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date1997-10-01
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2026-08-31
LTD Date2027-02-28
Related Parts
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 3.3uH 10% 1MHz 20Q-Factor Ferrite 0.3A 1Ohm DCR 1210 T/R
Inductor Power Unshielded Wirewound 3.3uH 10% 7.96MHz 10Q-Factor Ferrite 750mA 220mOhm DCR 1812 T/R
General Purpose Inductor, 3.3uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1812
Ind General Purpose Chip Wirewound 3.3uH 10% 7.96MHz 50Q-Factor Ferrite 355mA 1812 T/R
General Purpose Inductor, 3.3uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, Reflow soldering,, 2012/0805
TAIYO YUDENLK21253R3K-T
Inductor Chip Shielded Multi-Layer 3.3uH 10% 10MHz 45Q-Factor Ferrite 50mA 600mOhm DCR 0805 T/R
Descriptions
Descriptions of EPCOS B78108S1332K000 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 3.3uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core
TDK B78108S1332K000 Inductor Axial lead 3.3 µH 0.29 Ohms 900 mA 12.50 mm
900mA 3.3uH Color Circle Coils Inductor 卤10% 60@7.96MHz Plugin,D4xL9.2mm Color Ring Inductors / Through Hole Inductors ROHS
INDUCTOR, AXIAL, 3.3UH; Inductance:3.3µH; Inductance Tolerance:± 10%; DC Resistance Max:0.29ohm; DC Current Rating:900mA; Q Test Frequency:7.96MHz; Inductor Case Style:Axial Leaded; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Body Diameter:4mm; Core Material:Ferrite; Core Material:Ferrite; DC Current Max:900mA; External Length / Height:9.2mm; Inductance Measurement Frequency:1MHz; Inductor Type:High Frequency / RF; Lead Diameter:0.63mm; Lead Length:25mm; Package / Case:Axial; Q @ Vr F:60; Q Factor @ Frequency:60 @ 7.96MHz; Resistance:0.29ohm; Resonant Frequency:115MHz; Tolerance +:10%; Tolerance -:10%