Eaton SD20-470-R
Inductor Power Shielded Drum Core 47.61uH/47uH 20% 100KHz Ferrite 0.745A 0.465Ohm DCR 2020 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton SD20-470-R.
IHS
Datasheet9 pages9 years ago
Datasheet7 pages18 years ago
Datasheet7 pages18 years ago
Master Electronics
Newark
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+267%
CAD Models
Download Eaton SD20-470-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-07-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz Ferrite 920mA 6028 T/R