Eaton MSMA1206R0010FCM
Res Metal Strip 1206 0.001 Ohm 1% 1W ±50ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton MSMA1206R0010FCM.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Inventory History
3 month trend:
+80.27%
CAD Models
Download Eaton MSMA1206R0010FCM symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2022-08-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Eaton MSMA1206R0010FCM provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.001ohm, 0.0317V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Current Sense Resistors - SMD MSMA, 1206 SIZE, 1 Watt, 1 mohm, 50 TCR MnCu Metal AEC-Q
Res, R001, 1%, 1W, Metal Strip, 1206 Rohs Compliant: Yes |Eaton Bussmann MSMA1206R0010FCM
MSMA 1206 1W 0.001 Ohms 1% Current Sensing Resistor-Metal Strip