Eaton MFL0603R0100FA
10 mOhms 1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense, Moisture
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton MFL0603R0100FA.
IHS
Datasheet9 pages3 years ago
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
-71.38%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2022-08-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Descriptions
Descriptions of Eaton MFL0603R0100FA provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 0.01ohm, 0.05V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Current Sense Resistors - SMD MFL, 0603 SIZE, 1/4 Watt, 10 mohm, 200 TCR
Res, R01, 1%, 0.25W, Metal Film, 0603 Rohs Compliant: Yes |Eaton Bussmann MFL0603R0100FA