Eaton HSH1020-3R8856-R
Supercapacitors / Ultracapacitors Supecapacitor HSH 1020 3.8V 85F
3 month trend:
+23.92%
Descriptions
Descriptions of Eaton HSH1020-3R8856-R provided by its distributors.
SUPER CAP, HS HYBRID, 85F, 3.8V, RADIAL; Available until stocks are exhausted Alternative available
SUPER CAP, HS HYBRID, 85F, 3.8V, RADIAL; Voltage(DC):3.8V; Capacitance:85F; Discharge Current Max:3.5A; ESR:0.12ohm; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Case / Package:Can; Capacitor Mounting:Through Hole; Lead Spacing:5mm RoHS Compliant: Yes