Eaton HCM1A0703V2-R68-R
General Purpose Inductor, 0.68uH, 20%, 1 Element, Powdered Alloy-Core, SMD, 2826
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton HCM1A0703V2-R68-R.
IHS
Datasheet14 pages7 years ago
Inventory History
3 month trend:
+38.49%
CAD Models
Download Eaton HCM1A0703V2-R68-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2019-07-30
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-08-30
LTD Date2025-09-30
Descriptions
Descriptions of Eaton HCM1A0703V2-R68-R provided by its distributors.
Power Inductor (SMD) 680 nH 20%, 12 A Shielded 13A 7mm x 6.6mm x 3mm
Fixed Inductors IND MP 0.68uH 15A 2 PADS SMT
Inductor Power Shielded Wirewound 0.68uH/0.43uH 20% 100KHz Powdered Alloy 12A 0.0055Ohm DCR 2525 Automotive AEC-Q200 T/R
FIXED IND 680NH 12A 5.5 MOHM SMD
100KHz 57MHz 13A 12A 680nH 5.5m¦¸ ¡À20% 2525 , 7mm*6.6mm*3mm
IND POWER 0.68UH 15.0A 2 PAD SMT
Power Inductors-SMD .68 UH 20%