Eaton HCM1A0503-R75-R
Inductor Power Shielded Wirewound 0.75uH/0.48uH 20% 100KHz Powdered Iron 7.8A 0.0094Ohm DCR Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton HCM1A0503-R75-R.
IHS
Datasheet9 pages9 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+151%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2018-11-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Eaton HCM1A0503-R75-R provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 0.75uH, 20%, 1 Element, Alloy Powder-Core, SMD, 2020
FIXED IND 750NH 7.8A 9.4MOHM SMD
IND molded Power 0.75uH 11.0A 2 PADS SMT
100KHz 12A 7.8A 750nH 9.4m¦¸ ¡À20% , 5.15mm*5.1mm*3mm
HCM1A Nonstandard 0.203Lx0.201W 5.15mmx5.10mm 750nH
Inductor, Aec-Q200, 0.75Uh, 7.8A, 20%; Inductance:750Nh; Rms Current (Irms):7.8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):12A; Product Range:Hcm1A0503 Series; Inductor Case/Package:2020 [5050 Metric] Rohs Compliant: Yes |Eaton HCM1A0503-R75-R