Eaton FP2-S200-R
Inductor Power Wirewound 0.2uH 15% 1MHz Ferrite 37A 0.00033Ohm DCR T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton FP2-S200-R.
IHS
Datasheet5 pages10 years ago
Datasheet4 pages19 years ago
Electro Sonic
Master Electronics
Farnell
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+78.04%
CAD Models
Download Eaton FP2-S200-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-09-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Eaton FP2-S200-R provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 0.2uH, 15%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD
HIGH FREQUENCY INDUCTOR, 200NH, 37A, 15%; Inductance:200nH; Inductance Tolerance:± DC Resistance Max:280µohm; Current Rating:37Arms; Core
Inductor, Shielded, 200Nh, 19A, Smd; Inductance:200Nh; Rms Current (Irms):37A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):19A; Product Range:Fp2 Series; Inductor Case/Package:-; Dc Resistance Max:- Rohs Compliant: Yes |Eaton Coiltronics FP2-S200-R