Eaton EFDKS55K406E164DH
Film Capacitor, Polypropylene, 550V, 10% +Tol, 10% -Tol, 40uF, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton EFDKS55K406E164DH.
3 month trend:
Restocked
Descriptions
Descriptions of Eaton EFDKS55K406E164DH provided by its distributors.
Cap Efdks 550Vdc 40Uf 4Leads/ Bulk |Eaton Electronics EFDKS55K406E164DH
FDKS Series 550 v 40 uf 10% LS=37.5/20.3 4lead DC-link Metallized Polyprpopylene
CAP FILM 40UF 10% 550VDC RAD
40UF 550V 10%