Eaton EFDKS1AK706F064DH
Film Capacitor, Polypropylene, 1000V, 10% +Tol, 10% -Tol, 70uF, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton EFDKS1AK706F064DH.
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.25.00.70
Introduction Date2023-03-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Eaton EFDKS1AK706F064DH provided by its distributors.
Cap Efdks 1000Vdc 70Uf 4Leads/ Bulk |Eaton Electronics EFDKS1AK706F064DH
FDKS Series 1000 v 70 uf 10% LS=52.5/20.3mm 4-Leads DC-link Met. Polypropylene
CAP FILM 70UF 10% 1000VDC RAD