Eaton EFDKS1AK205D042LH
Film Capacitor, Polypropylene, 1000V, 10% +Tol, 10% -Tol, 2uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton EFDKS1AK205D042LH.
IHS
Datasheet23 pages3 years ago
Inventory History
3 month trend:
-4.69%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.25.00.70
Introduction Date2023-03-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Eaton EFDKS1AK205D042LH provided by its distributors.
Cap Efdks 1000Vdc 2Uf 2Leads/ Bulk |Eaton Electronics EFDKS1AK205D042LH
FDKS Series 1000 v 2 uf 10% LS=27.5mm 32x22x13 DC-Link Metallized Polypropylene
CAP FILM 2UF 10% 1000VDC RAD