Eaton CTX100-1-52LP-R
Inductor Power Toroid 100.4u(OCL)H/100uH 20% 100KHz Powdered Iron 2.5A 106mOhm DCR RDL Bulk
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton CTX100-1-52LP-R.
IHS
Datasheet6 pages10 years ago
Datasheet4 pages18 years ago
Datasheet4 pages19 years ago
Sager Electronics
Jameco
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+17.16%
CAD Models
Download Eaton CTX100-1-52LP-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
7,105
Authorized Distributors
6
Inductance
100 µH
100 µH
Tolerance
20 %
20 %
Current Rating
2.5 A
2.5 A
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
106 mΩ
106 mΩ
Q Factor
Test Frequency
100 kHz
100 kHz