Eaton CTX100-1-52-R
Inductor Power Toroid 100.4u(OCL)H/100uH 20% 100KHz Powdered Iron 2.5A 106mOhm DCR RDL Bulk
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton CTX100-1-52-R.
Newark
Datasheet6 pages10 years ago
Datasheet4 pages19 years ago
IHS
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+213%
CAD Models
Download Eaton CTX100-1-52-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
23,583
Authorized Distributors
6
Inductance
100 µH
100 µH
Tolerance
20 %
20 %
Current Rating
2.5 A
2.5 A
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
106 mΩ
106 mΩ
Q Factor
Test Frequency
100 kHz
100 kHz