Eaton CTX10-3P-R
Inductor Power Wirewound 9.79uH/39.15uH 20% 100KHz Powdered Iron 2.7A/1.35A 33mOhm/131mOhm DCR T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton CTX10-3P-R.
Master Electronics
Datasheet9 pages9 years ago
Datasheet8 pages19 years ago
Datasheet9 pages9 years ago
IHS
Component Distributors Inc.
Inventory History
3 month trend:
+20.00%
CAD Models
Download Eaton CTX10-3P-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TAIYO YUDENNS10145T100MNV
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 3.1A 0.0324Ohm DCR Automotive T/R
General Purpose Inductor, 10uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 5140
Inductor Power Unshielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 26Q-Factor Ferrite 3.2A 0.064Ohm DCR T/R
Inductor Power Molded Wirewound 10uH 20% 3A 0.105Ohm DCR T/R
API Delevan8532-13L
General Purpose Inductor, 10uH, 15%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 8833
API Delevan2474R-13L
General Purpose Inductor, 10uH, 15%, 1 Element, Ferrite-Core
Descriptions
Descriptions of Eaton CTX10-3P-R provided by its distributors.
CTX Series 9.79 uH 2.7 A 0.033 Ohm DCR Horizontal SMT EconoPac Power Inductor
Inductor, Coupled, 10 uH, 33 Milliohm, 11.43mm x 11.43mm x 4.83mm
General Purpose Inductor, 9.79uH, 20%, 2 Element, Iron-Core, SMD
Ind/xfmr,ep Sz 3,10Uh, 2 Rohs Compliant: Yes
9.79¦ÌH,39.15¦ÌH 100KHz 131m¦¸ ¡À20% , 13.97mm*13.97mm*4.83mm
THROUGH HOLE TOROIDAL INDUCTORS;
INDUCT ARRAY 2 COIL 9.79UH SMD
INDUCT/XFRMR TOROID 9.79UH SMD
* Surface mount magnetics that can be used as single or coupled inductors or 1:1 transformers that provide isolation between two windings* OCTA-PAC's are designed around high frequency, low loss MPP core material* ECONO-PAC's are a lower cost version of OCTA-PAC's offering high saturation flux density, Powder Iron core material* OCT A-PAC PLUS's offer higher current ratings and higher saturation flux densities than OCT A-PAC and ECONO-PAC,Amorphous metal core material * Secure 4 Terminal Mounting* Inductor more versatile inductance combination by series or parallel connections Applications * Computer and portable power devices* LCD panels, DVD players * Inductor: DC-DC converters* Buck, boost, forward, and resonant converters * Noise filtering and filter chokes* Transformers: 1:1 300Vdc isolation, fly back, sepic Environmental Data * Storage temperature range: -40oC to +125oC* Operating ambient temperature range: -40oC to +85oC (range is application specific).* Solder re flow temperature: +260oC max. for 10 seconds max.