Eaton / Cutler Hammer XTSC058DDA
Xt Iec Fvr Manual Motor Controller, 16A, 45 Mm Frame Size, 230V 50 Hz Coil
Datasheet
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer XTSC058DDA.
Newark
Datasheet312 pages17 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer XTSC058DDA provided by its distributors.
Eaton Corporation Mmcfvnr 50-58A D-Mmp D-Cont 110/50 120/6
Motor Starter; Power Rating:55kW; No. of Phases:Three; Mounting Type:DIN Rail; Contact Rating:58 A; Control Voltage Max:120V; Frequency:50Hz; Supply Voltage:110V ;RoHS Compliant: Yes