Eaton / Cutler Hammer XTSC032DCA
Dol Starter, 3 Pole, Iec, 25-32A Fla, 110VAC@50HZ, 120VAC@60HZ Coil, 1 No, 1 Nc Aux
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer XTSC032DCA.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet330 pages14 years ago
Newark
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer XTSC032DCA provided by its distributors.
Eaton XT IEC FVNR Manual Motor Controller, 1.6A, 45 mm Frame size, 48V 50 Hz coil,110V 50 Hz, 120V 60 Hz
Eaton Corporation Mmcfvnr 25-32A D-Mmp C-Cont 110/50 120/6
Non-Reversing Starters Non-Reversing 32A 120V D Frame EA
Motor Starter; Power Rating:22kW; No. of Phases:Three; Mounting Type:DIN Rail; Contact Rating:32 A; Control Voltage Max:120V; Frequency:50Hz; Supply Voltage:110V ;RoHS Compliant: Yes