Eaton / Cutler Hammer XTSC025BCA
Dol Starter, 3 Pole, Iec, 20-25A Fla, 110VAC@50HZ, 120VAC@60HZ Coil, 1 No, 1 Nc Aux
Datasheet
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer XTSC025BCA.
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer XTSC025BCA provided by its distributors.
Eaton XT IEC FVNR Manual Motor Controller, 20A, 45 mm Frame size, 380V 60 Hz coil,110V 50 Hz, 120V 60 Hz
Eaton Corporation Mmcfvnr 20-25A B-Mmp C-Cont 1No 110/50 1
Motor Starter; Power Rating:22kW; No. of Phases:Three; Mounting Type:DIN Rail; Contact Rating:25 A; Control Voltage Max:120V; Frequency:50Hz; Supply Voltage:110V ;RoHS Compliant: Yes