Eaton / Cutler Hammer XTSC020BCA
Dol Starter, 3 Pole, Iec, 16-20A Fla, 110VAC@50HZ, 120VAC@60HZ Coil, 1 No, 1 Nc Aux
Datasheet
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer XTSC020BCA.
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer XTSC020BCA provided by its distributors.
Eaton XT IEC FVNR Manual Motor Controller, 0.16A, 45 mm Frame size, 48V 50 Hz coil,110V 50 Hz, 120V 60 Hz
Eaton Corporation Mmcfvnr 16-20A B-Mmp C-Cont 1No 110/50 1
Manual Starters 16-20A 120V EA
Motor Starter; Power Rating:15kW; No. of Phases:Three; Mounting Type:DIN Rail; Contact Rating:20 A; Control Voltage Max:120V; Frequency:50Hz; Supply Voltage:110V ;RoHS Compliant: Yes