Eaton / Cutler Hammer XTSC016BCA
Manual Motor Controller, 10-16A 110/50 120/60 Mmc, Fvnr, B-mmp, C-cont
Datasheet
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer XTSC016BCA.
Newark
Datasheet312 pages17 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer XTSC016BCA provided by its distributors.
DOL STARTER,3 POLE, IEC,10-16A FLA,110VAC@50HZ, 120VAC@60HZ COIL,1 NO, 1 NC AUX
Motor Starter; Power Rating:12.5kW; No. of Phases:Three; Mounting Type:DIN Rail; Contact Rating:16A; Control Voltage Max:120V; Frequency:50Hz; Supply Voltage:110V ;RoHS Compliant: Yes