Eaton / Cutler Hammer XTSC016BBT
Dol Starter, 3 Pole, Iec, 10-16A Fla, 24VAC@50HZ, 24VAC@60HZ Coil, 1 No, 1 Nc Aux
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer XTSC016BBT.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet10 pages17 years ago
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer XTSC016BBT provided by its distributors.
Eaton Corporation Mmcfvnr 10-16A B-Mmp B-Cont 1No 24/50 24
Eaton XT IEC FVNR Manual Combination Motor Controller, Factory assembled, B-frame 45mm MMP, Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 22.4A, 110V/50 Hz, 120V/60 Hz coil, 1NO-1NC, Three-phase, 1.6A,24V 50